art. sponsorowany

Kask narciarski stanowi podstawową ochronę przed skutkami upadków na stoku. Jego wybór nie powinien być zatem przypadkowy. Pierwsze, co rzuca Ci się w oczy to oczywiście jego ładny dla oka design, ale warto przyjrzeć mu się bliżej. Na jakie rozwiązania zwrócić uwagę? Co z rozmiarem i dopasowaniem do kształtu głowy? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak dobrać kask narciarski.

Czym wyróżniają się dobre kaski narciarskie?

Na wysokiej jakości kasku narciarskim nie warto oszczędzać. Powinien być zatem wytrzymały, solidnie wykonany z dbałością o każdy detal i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nawet podczas drobnego upadku, powierzchnia nie może się rysować lub ulegać odpryskom. Ponadto skorupa i wewnętrzna wyściółka muszą stanowić takie połączenie, które jest komfortowe podczas noszenia. Jazda na stoku zazwyczaj trwa kilka godzin i wiąże się z intensywną aktywnością. Wybierz dobry rozmiar, lekkość połączoną z trwałością oraz rozwiązania gwarantujące wygodę.

Zakup taniego kasku ze słabej jakości materiałów może szybko przełożyć się na odbarwienia, zarysowania, a nawet poważniejsze uszkodzenia. Lepiej, żeby służył przez kilka kolejnych sezonów. Zdecydowanie lepiej postawić na zakup w renomowanym sklepie ze sprzętem sportowym, takim jak Ski Race Center, niż np. w tanim markecie.

Pamiętaj też, że kask w momencie wypadku, przejmuje na siebie siłę uderzenia. Właśnie dlatego po takim zdarzeniu na stoku trzeba wymienić go na nowy. Nawet jeśli nie widzisz uszkodzeń z daleka, mogło dojść do naruszenia struktury lub wewnętrznych ubytków skorupy.

Oczywiście noszenie kasku nie może kojarzyć się wyłącznie z obowiązkiem dbania o swoje zdrowie na stoku, ale też ma sprawiać przyjemność. Wybierz design, który najbardziej odpowiada Twojemu stylowi. Dobierz kolor lub wzór do swojego stroju sportowego i ruszaj na stok!

Jaki rozmiar kasku narciarskiego wybrać?

Aby dobrać odpowiedni rozmiar, zmierz obwód głowy w najszerszym jej punkcie. Szerokość wyrażona w centymetrach będzie stanowić wymiar kasku. Najlepiej dodać do otrzymanej wartości jeszcze 1 centymetr, aby czuć pełen komfort. Dobrze dopasowany kask nie powinien mocno uciskać głowy, ani być zbyt luźny. Wiele renomowanych sklepów takich jak Ski Race Center daje możliwość przymierzenia konkretnego modelu na miejscu. W przypadku zakupu internetowego, zawsze możesz zwrócić produkt lub wymienić go na inny rozmiar.

Dobre kaski narciarskie mają też regulowaną szerokość, nawet bardzo precyzyjną. Dzięki temu możesz dopasować je do kształtu swojej głowy. Niektóre warianty mają nowoczesne, miękkie i elastyczne wkładki dostosowujące się do anatomii człowieka. Takie rozwiązania są dodatkowym atutem.

Rozwiązania w kaskach narciarskich godne uwagi

Mocna skorupa powinna skutecznie pochłaniać energię z ewentualnego uderzenia, a jej materiał musi być trwały i lekki. W tym celu producenci stosują wiele nowoczesnych technologii takich jak ABS albo In-Mold. Pierwsze rozwiązanie przekłada się na twardą skorupę, która stanowi dodatkowe bezpieczeństwo w razie uderzenia. Z kolei In-Mold to połączenie wytrzymałej skorupy z lekkością materiałów. Dzięki temu cała konstrukcja jest nie tylko skuteczną ochroną głowy, ale również komfortową opcją.

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać kask narciarski to koniecznie zwróć jeszcze uwagę na systemy chłodzenia. Te bardziej zaawansowane mogą odprowadzać ciepło z okolic głowy przy wysokiej temperaturze lub intensywnej aktywności, a zimą dodatkowo ocieplać. Wśród ciekawych rozwiązań stosowanych przez producentów są wzmocnienia, strefy pochłaniające wstrząsy, klamry magnetyczne ułatwiające otwieranie i zamykanie jej nawet jedną ręką lub w rękawiczkach narciarskich. Wiele nowoczesnych modeli w różnym zakresie cenowym znajdziesz w sklepie Ski Race Center: https://skiracecenter.pl/20-kaski-narciarskie.

Zastanów się też, czy chcesz dobierać okulary osobno, czy może postawić na kaski narciarskie z przyłbicą. Szybka powinna być regulowana, nie zaburzać widoczności oraz mieć wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne.