wymiary moda

Wybór spodni odpowiedniej wielkości to nie tylko kwestii wygody, lecz także schludnego wyglądu. Właściwy rozmiar można określić na wiele sposobów. W sklepach internetowych warto korzystać z tabeli rozmiarów, a na co dzień – z miarki krawieckiej. Jak zmierzyć spodnie?

Tabela rozmiarów a pomiar własnego ciała

Jeżeli planujesz zrobić zakupy w sklepie internetowym, wiele z nich wyciąga pomocną dłoń do osób, które chcą jak najlepiej dopasować upatrzone ubrania do swojej sylwetki. Najpopularniejsza jest tabela rozmiarów, zwyczajowo podzielona na ubrania dziecięce, damski i męskie, a dalej na konkretne rodzaje ubrań. W przypadku spodni tabela rozmiarów obejmuje wymiary obwodów w talii i biodrach, a także długość nogawki. Aby dopasować kupowane ubranie do swojej figury, musisz sięgnąć po miarę krawiecką i sprawdzić swoje wymiary.

Obwód talii należy mierzyć poniżej linii pępka, na wysokości wyczuwalnych fragmentów kości biodrowych. Prawidłowo obwód w biodrach mierzy się w ich najszerszym miejscu. Z kolei pomiar długości nogawki należy zacząć w kroku, a miarę poprowadzić mniej więcej 2 centymetry poniżej linii kostki.

Jak sprawdzić rozmiar jeansów?

Z perspektywy Polski numeracja spodni z denimu wydaje się niezbyt czytelna. Znacznie łatwiej będzie Ci określić jej właściwy rozmiar, kiedy spojrzysz na historię jeansów. Dzieje tych wytrzymałych spodni zaczynają się w Stanach Zjednoczonych, a ich rozmiar podawany jest w używanej w USA jednostce długości, czyli w calach. 1 cal to tyle samo co 2,54 cm, dlatego wymiary ciała, zdjęte np. za pomocą miary krawieckiej, należy podzielić przez 2,54. Dla przykładu osoba, której obwód w talii wynosi 75 cm, a dla której idealna długość nogawki to 80 cm, powinna wybrać jeansy w rozmiarze 30/32. Pierwsza jest szerokość w pasie, a po ukośniku – długość nogawki.

Jak zmierzyć wymiar spodni, które masz już w szafie?

Możesz zdecydować się też na zakup spodni, korzystając z wymiarów pary, którą masz już w swojej garderobie. Jeżeli zastanawiasz się, jak zmierzyć wymiar spodni, przede wszystkim połóż je na płaskiej powierzchni i wyprostuj. Skorzystaj z miary krawieckiej lub zwykłej miarki (np. zwijanej). Lekko napnij górę spodni i zmierz jej długość, a potem pomnóż ją razy dwa. Miarkę przyłóż również do najszerszej części spodni i zapisz dwukrotność wartości swojego pomiaru. Nogawkę zmierz po jej wewnętrznej stronie, od krocza do końca nogawki.