wymiary sport

W ostatnich latach gra w piłkę ręczną zyskała wielu zwolenników. Jednym z najważniejszych powodów są na pewno sukcesy polskich szczypiornistów. Nie bez znaczenia jest też widowiska wręcz dynamika tego sportu, która sprawia, że wielu z nas z wypiekami na twarzy ogląda kolejne mecze reprezentacji. Co warto wiedzieć o tym, jaki wymiar ma boisko do piłki ręcznej?

Długość i szerokość boiska do piłki ręcznej

Podstawowe wymiary boiska do piłki ręcznej to 20 metrów szerokości i 40 metrów długości. Pole gry zamykają linie boczne po stronie dłuższych boków i linie końcowe po stronie krótszych boków.

Co wynika z zasad gry, aby zdobyć punkt, piłkarz ręczny musi wrzucić piłkę do bramki. Na środku dwóch liniach końcowych znajdują się dwie bramki, po jednej dla każdej z drużyn. Linia pomiędzy słupkami bramki nazywa się linią bramkową. Każda z bramek musi być na stałe przymocowana do ściany lub podłoża.

Wielkość bramki regulują przepisy. Jej szerokość musi wynosić 3 metry, a wewnętrzna wysokość – 2 metry. Oba słupki bramkowe i górna poprzeczka powinny być wykonane z drewna o przekroju 8 centymetrów. Na słupkach i poprzeczce muszą być namalowane poprzeczne 20-centymetrowe pasy w kontrastujących kolorach. Pasy muszą być widoczne na wszystkich trzech zewnętrznych krawędziach, a jednocześnie kolorystycznie wyraźnie odróżniać się od barw na boisku.

Linie a wymiary boiska do piłki ręcznej

Linie namalowane na boisku, na którym grają szczypiorniści, malowane są po wewnętrznej stronie wyznaczanych pól. Szerokość linii bramkowej wynosi 8 centymetrów, natomiast szerokość pozostałych to 5 centymetrów.

Szczególnie istotne są linie zamykające pole bramkowe. Wyznacza się je, zakreślając dwa łuki o promieniu 6 metrów, które zaczynają swój bieg w wewnętrznych krawędziach słupków bramek. Oba łuki łączy się na wysokości bramki za pomocą prostej 3-metrowej linii, która jest równoległa do linii bramkowej.

Pozostałe linie na boisku do piłki ręcznej to: 1) przerywana linia rzutów wolnych (linia dziewięciu metrów), oddalona od linii pola bramkowego o 3 metry i równoległa do niej, 2) linia rzutów karnych (linia siedmiu metrów), namalowana 7 metrów od tylnej krawędzi linii bramkowej, 3) linia czterech metrów, ograniczająca pole gry bramkarza w trakcie rzutów karnych, 4 metry od tylnej krawędzi bramki, 4) linia środkowa, wyznaczona idealnie na środku boiska, 5) linia zmian, która ma długość 4,5 metra, licząc od linii środkowej.