wymiary moda

Wymiary koperty zegarka to nie tylko kwestia mody, lecz także ładnego prezentowania się czasomierza na Twoim nadgarstku i wygody jego noszenia. Choć na topie są zegarki z dużą kopertą, to nie zawsze wybór hitu sezonu okazuje się właściwy. Jak dobrać zegarek do nadgarstka? Czy istotne są wymiary koperty zegarka i jak je mierzyć?

Koperta zegarka – co to jest i jak ją mierzyć?

Koperta zegarka to zewnętrzna obudowa, którą można uznać za szkielet zegarka. Jej praktyczną rolą jest ochrona mechanizmu. Warto spojrzeć na czasomierz także jak na ważny dodatek do stylizacji. Z tego względu należy wybrać zegarek, którego wielkość pasuje do obwodu Twojego nadgarstka. Osoby o drobnych nadgarstkach nie powinny nosić ciężkich czasomierzy XXL i odwrotnie – drobne zegarki nie sprawdzą się jako praktyczny gadżet dla kogoś, kto ma szeroki nadgarstek.

Do najpopularniejszych kształtów koperty bez wątpienia należy okrąg. Aby poznać jego wymiar, należy po prostu zmierzyć średnicę. Sporym zainteresowaniem cieszą się także zegarki z kopertą owalną, eliptyczną i prostokątną – w ich przypadku wymiar należy mierzyć, łącząc ze sobą dwa najbardziej oddalone od siebie punkty na kopercie.

Dobrym przykładem takiego pomiaru jest częsty w zegarkach męskich kształt cusion. Koperta w formie poduszki z wyraźnymi „zębami” powinna być mierzona tzw. metodą od ucha do ucha (inaczej z ang. lug to lug). Jak to zrobić? Zmierz odległość pomiędzy zewnętrznym końcem jednego z górnej pary „ząbków” przytrzymujących pasek a zewnętrznym końcem jednego z dolnej pary „ząbków” przytrzymujących pasek.

Jak dobrać wielkość koperty zegarka do nadgarstka?

Za klasyczne uważa się zegarki, których koperta ma około 35 mm. Koperty większe, powyżej 43 mm, uznaje się za wyraziste i zwracające uwagę. Koperty damskich zegarków nierzadko mają koperty mniejsze niż 34 mm, z kolei koperty zegarków męskich zazwyczaj nie są mniejsze niż 38 mm.

Wybór wielkości koperty nie powinien zależeć jednak od preferowanego stylu ani płci. Za podstawę doboru należy uznać obwód nadgarstka. Weź miarę krawiecką i zmierz rękę w miejscu, w którym będziesz nosić czasomierz. Dla przykładu do nadgarstka o obwodzie od 15 do 17 cm pasuje koperta o wielkości od 38 do 42 mm. Z kolei obwód równy 22 cm sugeruje wybór zegarka z 46-milimetrową kopertą.

Duże smartwatche zaczynają się przeważnie od wielkości koperty ponad 45 mm. Właśnie ta wielkość jest uważana za granicę pomiędzy zwykłymi zegarkami a bardziej zaawansowanymi urządzeniami z technologią smart. Większe ekrany pozwalają na wygodniejsze korzystanie z funkcji takich jak powiadomienia, nawigacja czy odtwarzanie muzyki. Jednakże, dla niektórych osób z mniejszymi nadgarstkami, takie modele mogą być niewygodne w noszeniu.