wymiary moda

Zakup sukienki przez Internet można uznać za udany wtedy, kiedy wybierzesz odpowiedni rozmiar. Zadanie znacznie ułatwia wymierzenie sukienki, którą masz już w swojej garderobie. Podpowiadamy, jak poznać obwody własnego ciała i jak zmierzyć wymiary sukienki.

Po pierwsze, sprawdź wymiary swojej sylwetki

Lubisz kupować ubrania w sklepach internetowych albo z różnych powodów nie przymierzasz ich w sklepach stacjonarnych? W takim razie umiejętność sprawdzenia wymiarów własnego ciała powinna być dla Ciebie tak samo ważna jak wiedza o tym, jak zmierzyć wymiary sukienki, którą nosisz na co dzień.

Do poznania swoich wymiarów potrzeba miarki krawieckiej. Możesz użyć jej sama albo o pomoc poprosić kogoś bliskiego. W jaki sposób zmierzyć najważniejsze obwody i długości? W tabelach rozmiarów, które znajdziesz w e-sklepach odzieżowych, najczęściej pojawiają się informacje o szerokości w biuście, talii i biodrach, a także o całkowitej długości sukienki.

Obwód w biuście zmierz w bieliźnie, przykładając miarkę ściśle do ciała. Z przodu miara powinna przebiegać po linii sutków i na tej samej wysokości na plecach. Szerokość w pasie/talii zmierz na wysokości pępka. Obwód bioder sprawdź w ich najszerszym miejscu. Z kolei długość całkowita zależy od tego, jaki fason sukienki chcesz kupić. Pożądaną długość mierz zawsze od ramienia aż do miejsca, w którym powinno kończyć się ubranie – np. do kolana lub do kostki.

Po drugie, jak zmierzyć wymiary sukienki, którą już masz?

Aby zmierzyć swoją ulubioną sukienkę, musisz rozłożyć ją na płaskiej powierzchni. Przyda się miarka krawiecka albo miarka rozwijana. Obwód biustu należy zmierzyć od pachy do pachy, a wynik pomnożyć razy dwa. Wielkość talii poznasz, kiedy zmierzysz sukienkę w jej najwęższym miejscu. Tak jak w przypadku obwodu biustu, właściwa szerokość to dwukrotność wyniku Twojego pomiaru.

Większym wyzwaniem jest prawidłowe wymierzenie obwodu bioder. Jeśli leży przed Tobą sukienka ołówkowa, jej dopasowany fason ma wyraźnie zaznaczone największe zaokrąglenie około 20 cm poniżej talii. To właśnie dwukrotność szerokości tego miejsca. W przypadku innych fasonów po prostu zmierz sukienkę około 20 cm poniżej talii. Chcąc poznać odpowiednią długość całkowitą, najlepiej od razu sięgnij po sukienkę o takim kroju jak Twój nowy zakup. Chcesz kupić sukienkę do ziemi? Zmierz swoją ulubioną sukienkę maxi. Wolisz krótszy fason? Sięgnij np. po tę do kolona.