wymiary sport

Uwielbiasz grać piłką do siatkówki? A może z zapartym tchem śledzisz sukcesy naszej męskiej reprezentacji? Bez względu na powód warto wiedzieć, jakie są wymiary boiska do siatkówki. Jeżeli chcesz zaspokoić swoją ciekawość, przekonaj się, że przepisy dotyczą nie tylko wymiarów parkietu, ale też linii, pola bocznego, a nawet wysokości zawieszenia siatki.

Wymiary boiska do siatkówki halowej

Wymiary boiska do gry w siatkówkę wyraźnie określa regulamin FIVB, czyli Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej. Każde z nich musi być prostokątne i symetryczne. Odpowiednie wymiary to 18 × 9 metrów, przy czym linia środkowa, nad którą należy zawiesić siatkę, dzieli boisko na dwie równe połowy o wymiarach 9 × 9 metrów. Powierzchnia boiska musi być jednolita i gładka, wykonana z drewnianych desek lub materiału syntetycznego.

Boisko powinno być z każdej strony otoczone wolną strefą, której powierzchnia ma kolor kontrastujący z barwą boiska. Wolna strefa musi mieć minimalną szerokość 3 metrów, z kolei nad boiskiem powinno być co najmniej 7 metrów wolnej przestrzeni do sufitu.

Wytyczne FIVB mówią także o liniach na boisku. Każda z nich musi być jasna, a w trakcie oficjalnych meczów w ramach zawodów FIVB dopuszczalne są wyłącznie białe linie. Każda z nich ma szerokość 5 centymetrów, ale – co ważne – linie boczne i środkowe rysowane są wewnątrz boiska. Na boisku maluje się jeszcze przerywaną linię ataku w odległości 3 metrów od linii środkowej.

Konkretne regulacje dotyczą również siatki. Musi mieć 1 metr szerokości i długość od 9,5 do 10 metrów. Wysokość zawieszenia siatki zależy od grających. W kategorii seniorskiej, juniorskiej i kadetów w przypadku kobiet to 2,24 metra, a gdy mowa o mężczyznach – 2,43 metra. Młodziczki grają na boisku z siatką zawieszoną na wysokości 2,15 metra, a młodzicy – 2,35 metra.

Wymiary boiska do siatkówki plażowej

Boisko do siatkówki plażowej różni się od tego do siatkówki halowej i wymiarami, i powierzchnią. W oficjalnych wytycznych FIVB mowa o jednolitym piasku (bez kamieni, muszli itd.) na całej powierzchni boiska na głębokości 40 centymetrów. Wymiary łącznie obu połów to 18 × 9 metra, a jednej – 9 × 9 metra. Strefa wolna musi mieć co najmniej 5 metrów od linii końcowej, a nad boiskiem powinno być co najmniej 12,5 metra wolnej przestrzeni (np. bez latarni ulicznych).

Nie ma linii środkowej, ale są po dwie linie boczne i końcowe. Wszystkie wyznacza się za pomocą niebieskiej taśmy o szerokości 5 centymetrów. Co do siatki, to różni się tylko długością – jest krótsza i mierzy 8,5 metra. W przypadku dorosłych zawodników wiesza się ją na takiej samej wysokości co w hali.