art. sponsorowany

Wady zgryzu mogą wpływać na estetykę uśmiechu, a czasem także całej twarzy. Takie kompleksy zwykle chce się choć trochę zatuszować, w czym z pewnością nie pomagają widoczne z daleka metalowe aparaty ortodontyczne. Leczenie wad zgryzu trwa przynajmniej kilka miesięcy, dlatego nie decyduj się na model, z którym nie będziesz czuć się komfortowo. Jaki aparat prostujący najtrudniej zauważyć na zębach? Aktualnie uważa się, że są to przezroczyste nakładki clear aligner, które budową różnią się znacznie od aparatów tradycyjnych.

Estetyka aparatów i nakładek na zęby

Tradycyjne metalowe aparaty trudno nazwać dyskretnymi. Ich materiał wyróżnia się na tle białych zębów, przez co leczona wada może przyciągać uwagę nawet bardziej niż przed założeniem aparatu. Efekt z pewnością wart jest pewnych poświęceń, jednak warto wiedzieć, że metalowy aparat nie jest już dziś jedynym rozwiązaniem.

Pierwszymi zmianami estetycznymi wprowadzanymi do budowy aparatów ortodontycznych były ceramiczne zamki. Jasny materiał znacznie lepiej wtapia się w naturalny odcień zębów, przez co ceramiczne części aparatu nie zwracają na siebie takiej uwagi. Nie wszystkie elementy mogą być jednak wykonane z ceramiki – łuk w tych modelach wciąż pozostaje metalowy, przez co aparat, choć subtelniejszy, wciąż jest widoczny.

Pierwszym całkowicie niewidocznym z zewnątrz aparatem stał się model o konstrukcji aparatu tradycyjnego, jednak montowany od wewnętrznej strony zębów. W ten sposób uśmiech pozostaje nienaruszony, a aparat może wpływać na ustawienie zębów od tej strony, od której nie są one widoczne. Takie modele mają jednak sporo wad – są drogie, utrudniają higienę zębów, gryzienie i żucie posiłków oraz wymagają częstej regulacji przez lekarza.

W końcu powstał aparat, który nie jest widoczny z żadnej ze stron, ponieważ wykonuje się go w całości z przezroczystych materiałów. Mowa o transparentnych nakładkach prostujących, które dodatkowo przez idealne dopasowanie do kształtu i ustawienia zębów w żadnym miejscu od nich nie odstają i nie wpływają na kształt ust czy policzków. Jest to aparat polecany jako najbardziej estetyczny model na rynku. Leczenie za jego pomocą można rozpocząć praktycznie w każdym większym mieście Polski. Żeby znaleźć odpowiednią placówkę, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło z miejscowością, jak na przykład ortodonta Wrocław.

Jak działają przezroczyste nakładki prostujące?

Nakładki prostujące to aparat ruchomy, który nie jest w żaden sposób trwale montowany na zębach i może być ściągany przez pacjenta. Jego działanie opiera się na tej samej zasadzie, co w przypadku aparatów tradycyjnych. Stały nacisk na zęby tworzony przez specjalnie projektowane nakładki stopniowo przesuwa zęby we właściwym kierunku i ustawia je w prostej linii.

Nakładki clear aligner tworzone są zawsze na indywidualne zamówienie po uprzednim wykonaniu skanu 3D zębów w gabinecie. To właśnie skan pozwala na stworzenie nakładek idealnie dopasowanych do indywidualnego kształtu zębów i danej wady zgryzu. Nakładki nosi się przez minimum 22 dwie godziny na dobę i zmienia co 2 tygodnie na kolejną parę według harmonogramu. Kolejne pary nakładek są dostosowane do zmieniającego się układu zębów.

Ponieważ nakładki zdejmuje się przed jedzeniem, piciem wszelkich napojów poza wodą, a także przed szczotkowaniem i nitkowaniem zębów, nie utrudniają one ani utrzymania ich higieny, ani przeżuwania posiłków. Z tego powodu często uznawane są za zwyczajnie wygodniejsze niż stałe aparaty ortodontyczne.

Czy nakładek naprawdę nie widać po założeniu?

Nakładki clear aligner są stworzone w całości z przezroczystego materiału i idealnie dopasowują się do kształtu zębów. Dzięki temu nie odstają od nich ani nie odznaczają się na ich tle przez swój kolor. Są praktycznie niemożliwe do zauważenia przy standardowym dystansie zachowywanym na przykład między znajomymi podczas rozmowy.

Czy jest coś, co sprawia, że nakładki mogą zostać zauważone? Zdradzić je może jedynie cienka, transparentna linia na wysokości dziąseł. Może być ona widoczna przy uśmiechu, jednak zwykle jedynie dla kogoś, kto ma okazję przyjrzeć się naprawdę z bliska. W praktyce o korzystaniu z nakładek wiedzą zwykle wyłącznie najbliżsi, czyli jednocześnie ci, którzy i tak jako jedyni byliby w stanie zaobserwować subtelną zmianę w wyglądzie.