wymiary inne

Nie bez powodu kolejność podawanych wymiarów podlega standardom. Prawidłowe określenie wymiarów opakowania lub przedmiotów pozwala łatwo zapakować paczkę albo wybrać odpowiednie meble do salonu. W takim razie jak podaje się wymiary opakowań i przedmiotów?

Prawidłowa kolejność wymiarów – długość, szerokość i wysokość

Wielu producentów i sprzedawców nie podaje nazwy wymiaru, ale po prostu jego wartość wraz z jednostką. Wyobraź sobie w takim razie, że planujesz e-zakup siedziska do przedpokoju w niewielkiej kawalerce, ale nie masz pojęcia, która liczba oznacza długość. Wielkość siedziska 100 × 40 × 50 cm nie powie Ci wiele. Sytuacja działa w drugą stronę, kiedy masz zamiar zamówić np. projekt kuchni na wymiar, ale nie chcesz dodatkowo płacić za wymierzenie pomieszczenia przez fachowców. Jeżeli nie potrafisz prawidłowo podać wymiarów, konsekwencje mogą być kosztowne, a wymarzona kuchnia zamontowana o wiele później niż początkowo planowano.

Właśnie dlatego należy wiedzieć, jaka jest prawidłowa kolejność podawania wymiarów. To: długość x szerokość x wysokość, a właściwą jednostką w Polsce są centymetry. Mamy dla Ciebie wskazówkę, która pozwoli Ci łatwo zapamiętać, jak podaje się wymiary. Wyobraź sobie, że chcesz zbudować model wspomnianego siedziska – na pewno najpierw powstanie podstawa, a dopiero potem ściany boczne. Właśnie dlatego na pierwszym miejscu są wymiary podstawy, a dopiero potem wysokość. W tej kolejności podaje się wymiary m.in. mebli, sprzętów AGD, pomieszczeń, budynków, a także paczek.

Jak podaje się wymiary paczki dla przedmiotów o typowym i niestandardowym kształcie?

Nie inaczej jest w przypadku paczek. Tutaj podanie wymiarów w prawidłowej kolejności również ma ogromne znaczenie. Poza długością, szerokością i wysokością liczy się też waga, którą wyraża się w kilogramach, najczęściej z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.

W przypadku paczek, w których chcesz przesłać przedmiot o nietypowym kształcie, np. gitarę elektryczną, zasady pomiaru są podobne. Połóż instrument na płaskiej powierzchni i wykonaj jej prostokątny obrys, który wskaże odpowiednią długość i szerokość kartonu. Wysokość możesz określić na dwa sposoby – 1) zmierz wysokość od podłoża do najwyżej wystającej części gitary, 2) obróć instrument o 90 stopni, wykonaj prostokątny obrys i dokładnie go zmierz. Pamiętaj, aby w wymiarach uwzględnić jeszcze zabezpieczenie, np. z folii bąbelkowej.