wymiary inne

Chcesz kupić działkę albo wystawić swoją na sprzedaż? A może po prostu zastanawiasz się, jakie są wymiary działki Twoich przyjaciół. Wielkość działki łatwo zweryfikować w instytucjach publicznych lub obliczyć samemu. Jak sprawdzić wymiary działki?

Jak sprawdzić wymiary działki w urzędach?

Jeżeli nie masz ochoty biegać po dużej działce z miarą, znacznie łatwiej sprawdzić jej wymiary w konkretnych urzędach. Najpierw swoje kroki warto skierować do miejscowego wydziału geodezji. Na podstawie podanego przez Ciebie numeru ewidencyjnego działki możesz zamówić wypis z rejestru gruntów wraz z wyrysem z geodezyjnej mapy ewidencyjnej. Na wyrysie zobaczysz położenie, kształt i sąsiedztwo działki. Możesz też postarać się o wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Kolejnym popularnym źródłem informacji o wielkości działek są bezpłatne serwisy, nazywane geoportalami. Najpopularniejsza jest platforma Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, czyli geoportal.gov.pl. W serwisie GUGiK możesz znaleźć działkę na kilka sposobów. Posłuż się np. wspomnianym wcześniej numerem ewidencyjnym działki. Jeżeli dopiero planujesz zakup skrawka ziemi, na którym na przykład postawisz dom, i masz już upatrzoną konkretną działkę na sprzedaż albo wymarzoną okolicę do zamieszkania, geoportal to świetne źródło informacji. Wyszukiwarka odszukuje działki również na podstawie współrzędnych geograficznych i adresu (miejscowość, ulica i numer). Łatwo jest też korzystać z możliwości przybliżenia na mapie danej miejscowości.

Jak sprawdzić wymiary działki i jej powierzchnię?

Wymiary działki mają kluczowe znaczenie, jeżeli planujesz budowę domu. Plan zagospodarowania przestrzennego i prawo budowlane wyraźnie wskazują, w jakim stylu i jakiej wysokości powinien być nowo wybudowany dom, jak bardzo oddalony od frontu działki i granicy z sąsiadami.

Jeżeli nie chcesz korzystać z ogólnodostępnych informacji, po prostu sięgnij po miarę albo wygodniejszy cyfrowy dalmierz laserowy. Dokładnie zmierz długość i szerokość, prowadząc miarę najlepiej po płaskiej i prostej powierzchni, np. po gruncie czy płocie. Uzyskane wymiary pozwolą policzyć powierzchnię działki.

Dla przykładu działka o szerokości 10 metrów i długości 30 metrów ma powierzchnię 3000 metrów kwadratowych, wyliczoną poprzez pomnożenie szerokości i długości. Jeżeli planujesz zakup dużej działki, np. rolnej, najprawdopodobniej jej powierzchnia została wyrażona w arach lub hektarach. Warto wiedzieć, że 1 ar to 100 metrów kwadratowych, a 1 hektar – 10 000 metrów kwadratowych (a zarazem 100 arów).